03.02.1945

3 lutego do rejonu na północ od Stargardu dotarło dowództwo III Korpusu Pancernego SS przerzucone drogą morską z Kurlandii. Przegrupowanie z Alzacji zaczęła 10 Dywizja Pancerna SS „Frundsberg”.
Do Szczecina dotarły kolejne oddziały z 4 Policyjnej Dywizji Grenadierów Pancernych SS: 4 policyjny batalion pionierów SS oraz 4 policyjny batalion rozpoznawczy SS.

Rekonstrukcja historyczna. Kierunek Choszczno 69

Z kolei 7 policyjny pułk grenadierów pancernych SS z miejsca został wciągnięty w walki przeciwko radzieckiej 19 Brygadzie Zmechanizowanej usiłującej zająć Banie . Z 11 Ochotniczej Dywizji Grenadierów Pancernych SS „Nordland” na Pomorzu (rejon Recz-Kalisz Pomorski) walczyły już jednostki czołgów ściągnięte z poligonu w Czarnem. Reszta dywizji znajdowała się w transporcie morskim z Kurlandii. Do Gdańska zmierzała też 281 Dywizja Piechoty z przeznaczeniem do walk w rejonie Recza. Do Choszczna trafiły po walkach w rejonie Drawna 4 czołgi „Königstiger” ze składu 503 batalionu czołgów ciężkich SS wydatnie wzmacniając możliwości obronne „twierdzy” nie dysponującej dotąd żadną liczącą się bronią przeciwpancerną

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz