05.02.1945

5 lutego część sił 10 Dywizji Pancernej SS Frundsberg dotarła do Szczecina (około 10000 żołnierzy). Do rejonu Stargardu dotarły grupy bojowe 28 Ochotniczej Dywizji Grenadierów SS Wallonien oraz 27 Ochotniczej Dywizji Grenadierów SS Langemarck.
Natychmiast zostały użyte do zajęcia zagrożonych przez Rosjan odcinków na bliskich przedpolach Stargardu. W rejon koncentracji trafiły pierwsze transporty Dywizji Pancernej Holstein z Danii. W transportach kolejowych z Zachodu znajdowała się Dywizja Ochrony Führera (FBD). W rejonie Maszewa koncentrowały się napływające oddziały 11 Ochotniczej Dywizji Grenadierów Pancernych SS Nordland.

Grenadierzy dywizji Nordland

Nieco bliżej, bo w rejonie pomiędzy Stargardem a Goleniowem, koncentrowała i odbudowywała się w przyspieszonym tempie 23 Ochotnicza Dywizja Grenadierów Pancernych SS Nederland.

Inscenizacja historyczna. Kierunek Choszczno 70.

W związku z trudną sytuacją w rejonie Suchania i Recza, gdzie radziecka piechota przerwała front, w rejon ten skierowany został 11 pułk pancerny SS Hermann von Salza i 54 pułk artylerii SS z dywizji Nederland.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz