20.02.1945

Rozkaz odwrotu dla regimentu "Danmark" brzmiał:
  1. Rozpoczynając o godz. 23:00, 21 lutego 1945 r. II i III batalion wycofa się z zajmowanych pozycji na folwark Bonin, straż tylna zostanie do 22 lutego do godz. 01:00 na dotychczasowych pozycjach.
  2. III batalion przyjmie funkcję straży tylnej regimentu i pozostanie w folwarku Bonin do 22 lutego.
  3. III batalion wycofa się przez Radaczewo na Fährmüle (nie istnieje) i zajmie leżące na północ od Radaczewa pasmo wzgórz ze szczególną uwagą na Piasecznik.
  4. Po przejściu straży tylnej dywizji "Nordland" (III./23 i III./24) II batalion wycofa się przez Inę na Suchań.
  5. Dowódca II./24 jest odpowiedzialny za wysadzenie mostu na Inie.]
  6. Miejsce koncentracji regimentu "Danmark" na wschód od Stargardu.
Zgodnie z rozkazem o godz. 23.00, spod Ziemomyśla wycofały się II i III batalion, a z każdej kompani pozostała na pozycjach wydzielona grupa jeszcze na 2 godziny. Tym, którzy zostali, czas dłużył się nieskończenie.

Inscenizacja historyczna - Kierunek Choszczno 70

O godz. 1.00 wycofali się niepostrzeżenie, a o godz. 3.00 na ich starych pozycjach położył się silny ogień nieprzyjaciela. Rosjanie jeszcze nie zauważyli, że stanowiska zostały opuszczone. Stwierdzili to dopiero przed południem. Wtedy folwark Bonin zaatakowała radziecka kawaleria, której atak załamał się w ogniu III batalionu. Po nim nastała cisza. O zmierzchu z Radaczewa ewakuowano główny punkt opatrunkowy dywizji Nordland. Po moście pod Fährzoll ubezpieczanym przez II batalion Danmark przechodziły kolejne oddziały. Major Sörensen otrzymał rozkaz wysadzenia mostu. Patrol inżynieryjny czynił ostatnie przygotowania, gdy przechodziła po nim jeszcze 10. kompania Norge. Po jej przejściu, w nocy z 22 na 23 lutego most wyleciał w powietrze.
W.Tieke, Tragödie um die Treue. Kampf und Untergang des III. (germ.) SS-Panzer-Korps, Osnabrück, wyd.3, 1978, s. 175
Po kolei związki taktyczne wycofywane były z linii frontu i kierowane na inne teatry działan. 4 Policyjna Dywizja Grenadierów Pancernych SS odeszła w rejon Gdańska. Dywizja Pancerna Holstein miała odejść do odwodu Grupy Armii. Nocą ewakuowano Choszczno a front ostatecznie stanął na Inie.

Ewakuacja Choszczna - Arnswalde, inscenizacja historyczna.
 

Naprzeciw radzieckich oddziałów dowództwo niemieckie pozostawiło 281 Dywizję Piechoty, 11 Ochotniczą Dywizję Grenadierów Pancernych SS Nordland, 23 Ochotniczą Dywizję Grenadierów Pancernych SS Nederland, 28 Ochotniczą Dywizję Grenadierów SS Wallonien oraz 27 Ochotniczą Dywizję Grenadierów SS Langemarck. Wkrótce w rejon ten trafiła przerzucona z odcinka walk 1 Armii Wojska Polskiego 5 Dywizja Strzelecka. W ten oto sposób zakończyła się operacja Sonnenwende, mająca na celu odwleczenie uderzenia 1. Frontu Białoruskiego na Berlin o 4-6 tygodni .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz