11.02.1945

11 lutego radzieckie czołgi coraz częściej pojawiały się na bliskich przedpolach Stargardu, pod Kluczewem i Witkowem. Był to operujący tutaj 9 Gwardyjski Korpus Pancerny, częścią sił walczący w Pyrzycach i pod miastem przeciwko 4 Policyjnej Dywizji Grenadierów Pancernych SS. 281 Dywizja Piechoty zameldowała gotowość do ofensywy, zaś Dywizja Ochrony Führera zakończenie koncentracji w rejonie Ińska.

Rozładunek Waffen SS, 11 luty 1945 r. w Suchaniu (Zachan), na Breite Straße, obecnie ul. Pomorska w pobliżu dzisiejszego (widocznego na zdjęciu po lewej stronie w oddali) Urzędu Miasta Suchań.
Cały czas występowały dotkliwe braki w zaopatrzeniu w paliwo i amunicję, zwłaszcza, że oddziały wciąż toczyły walki o oczyszczenie przedpola w rejonie Suliborza, Suliborka, Jaworza, Głębokiego oraz Poźrzadła Wielkiego.
Rosjanie skierowali w rejon Grabowca i Nętkowa nową wielką jednostkę – 7 Gwardyjski Korpus Kawalerii. Tego też dnia siły 61 Armii podjęły próbę koncentrycznego uderzenia na okrążone Choszczno. Atak piechoty wsparty został ciężkimi czołgami IS-2 z 11 Gwardyjskiej Brygady Czołgów Ciężkich, jednak załamał się w ogniu obrony, której filar stanowiły ciężkie „Königstigery”.


Według stanu na 12 lutego 1945 niemiecka 11 Armia liczyła 564 wozy bojowe. Pamiętać jednak należy, że znaczna część tych pojazdów zaangażowana była w walki na innych odcinkach frontu i nie brała w operacji „Sonnenwende” nawet pośredniego udziału. W rejony koncentracji dotarły oddziały Dywizji Grenadierów Führera, zaś do macierzystej 23 Ochotniczej Dywizji Grenadierów Pancernych SS „Nederland” dołączył mocno nadwerężony dotychczasowymi walkami 48 ochotniczy pułk grenadierów pancernych SS „General Seyffardt” oraz 23 dywizjon samodzielnych niszczycieli czołgów SS.

2 komentarze:

  1. Pierwsze zdjęcie przedstawia rozładunek żołnierzy Waffen SS w Suchaniu niem. Zachan na Breite Straße, obecnie Pomorska w pobliżu dzisiejszego (widocznego na zdjęciu po lewej stronie w oddali) Urzędu Miasta Suchań. We wszystkich publikacjach jakie spotkałem fotografia błędnie przypisana jest Pyrzycom. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń