09.02.1945

Zapadły decyzje o terminie i ugrupowaniu operacji zaczepnej Sonnenwende. Pomimo zupełnego nieprzygotowania sił i niewielkich szans na zgromadzenie wymaganych zapasów paliwa i amunicji atak miał wyruszyć 15 lutego 1945. Następnego dnia zapadły decyzje o terminie i ugrupowaniu operacji zaczepnej Sonnenwende.


Pomimo zupełnego nieprzygotowania sił i niewielkich szans na zgromadzenie wymaganych zapasów paliwa i amunicji atak miał wyruszyć 15 lutego 1945. Na pozycje radzieckie uderzać miały trzy zgrupowania. Zachodnie, kierowane przez dowództwo XXXIX Korpusu Pancernego (General der Panzertruppen Karl Decker), w składzie 10 Dywizji Pancernej SS Frundsberg, Dywizji Pancernej Holstein, 4 Policyjnej Dywizji Grenadierów Pancernych SS oraz 28 Ochotniczej Dywizji Grenadierów SS Wallonien miało uderzyć z rejonu na zachód od Stargardu i posuwając się na południe dotrzeć do Pyrzyc poprzez przesmyk pomiędzy jeziorem Miedwie i Płoń. Zgrupowanie środkowe, pod komendą dowódcy III Korpusu Pancernego SS (Generalleutnant Martin Unrein), w składzie 11 Ochotniczej Dywizji Grenadierów Pancernych SS Nordland, 23 Ochotniczej Dywizji Grenadierów Pancernych SS Nederland, 27 Ochotniczej Dywizji Grenadierów SS Langemarck oraz Dywizji Ochrony Führera miało za zadanie przebić korytarz do okrążonego Choszczna i posuwać się dalej na południe w kierunku na Gorzów.

Stug IV. Inscenizacja historyczna - Kierunek Choszczno 70

Najbardziej wschodnie zgrupowanie miało pełnić zadanie osłony skrzydła. Pod dowództwem generała Munzela znalazła się 281 Dywizja Piechoty oraz Dywizja Grenadierów Führera. Natarcie miała aktywnie osłaniać w rejonie Kalisza Pomorskiego i Prostyni 402 Dywizja Zapasowa ze składu X Korpusu Armijnego SS. Także 9 lutego 1945 ukazał się rozkaz Hitlera, zakazujący angażowania sił przeznaczonych do ofensywy w walki obronne. Było to nierealne w obliczu coraz śmielszych poczynań radzieckich dywizji. Trwały właśnie walki wokół Recza oraz zacięte starcia pod Stargardem i w rejonie Pyrzyc, gdzie cały czas ze zmiennym szczęściem walczyła przeciwko czołgom 9 Gwardyjskiego Korpusu Pancernego 4 Policyjna Dywizja Grenadierów Pancernych SS. Na domiar złego w rejonie Choszczna pojawiły się czołgi ściągniętego z rejonu Wałcza 12 Gwardyjskiego Korpusu Pancernego. Obie dywizje führera (Dywizja Ochrony Führera i Dywizja Grenadierów Führera) próbowały wywalczyć korzystne pozycje wyjściowe do natarcia w rejonie Suliborza i Suliborka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz